вторник, 29 март 2016 г.

Пиле по селски в плик за печене





Опитвайки се да сготвя едно домашно пиле, така че да стане сочно и вкусно, а в същото време да е лесно за приготвяне и бързо, се получи едно доста добро ястие.

Необходимите продукти:

1 пиле, нарязано на порциони парчета
1 лук
5-6 скилидки чесън
1 стрък целина
1 морков
20 гр сушени манатарки
1 ч.л. риган
1 ч.л. мащерка
1 клонка розмарин
100 мл бяло вино
30 гр масло
1-2 с.л. зехтин
сол и черен пипер

Начин на приготвяне:

Накисваме манатарките във вода за 1/2 час и добре ги отцеждаме. В тиган загряваме маслото и зехтина и запържваме от всички страни посолените и поръсени с черен пипер парчетата пиле до зачервяване. Изваждаме пилето и го слагаме в плика за печене. В същия тиган слагаме нарязаните зеленчуци и гъбите и разбъркваме за кратко. Наливаме виното, посоляваме и готвим 4-5 мин. да се изпари алкохола и да остане само аромата от виното. Добавяме сместа към пилето, завързваме плика и печем в предварително загряла на 200 С фурна около 50 мин. Когато е готово, срязваме внимателно за да не се изгорим, плика, разтваряме го и запичаме да хване коричка.
Сервираме най- добре с топъл селски хляб с квас.

сряда, 23 март 2016 г.

Питка с песто




Вариантите за приготвяне на питки с пълнеж са безкрайни,със сирене, със спанак или коприва, със салам и лютеница, но това е един от любимите ми, пък и се вписва в 90 дневната ми диета.

Необходимите продукти:

500 гр - брашно
300 мл  - мляко
2 бр - яйца
7 гр -  суха мая
1 ч.л. мед
1ч.л. сол
зехтин
песто

Начин на приготвяне:

В половината от леко затопленото мляко разтваряме маята, меда и около 100 гр брашно, за да получим рядка кашица. Оставяме на топло за около 15 мин., докато се надигне и стане на балончета. Към втасалото тесто добавяме останалото мляко,разбитите яйце и белтъка на второто, жълтъка оставяме за намазване на питката. Прибавяме брашното и замесваме меко тесто, докато спре да лепне. Оставяме да почине за около15 мин. Намазняваме тестото добре със зехтин и го разточваме  на правоъгълник с дебелина 1/2 см. Намазваме с песто, Дженовезе, Росо или кавото обичате и навиваме на руло. Нарязваме рулото на парчета по около 7 см. и ги нареждаме в намазнена тава с разрезите нагоре. Сплескваме ги малко с ръка, покриваме с кърпа и оставяме на топло да втаса, докато удвои обема си. Печем около 40 мин в загряла на 180 С фурна. След изпичане покриваме с кърпа и оставяме да почине поне 1/2 час.

неделя, 20 март 2016 г.

Пълнени картофи "Болонезе"




По принцип, когато правя сос за спагети, почти винаги ми остава. Пълнените картофи са едно много добро решение за оплзотворяването му. Не че ме може да направим соса специално за картофите, тъй като става много лесно и са вкусни.

Необходимите продукти:

6 едри картофа

За соса „Болонезе“
600 гр смляно месо (50% свинско и 50% телешко)
1 глава лук
1 морков
1 стрък целина
2-3 скилидки чесън
2 с.л доматено пюре
800 гр консервирани белени домати
1 ч.л риган
1 ч.л босилек
Сол и черен пипер
3-4 с.л зехтин
 
настърган кашкавал или моцарела  

Начин на приготвяне:
 
В зехтина запържваме нарязаните на ситно лук, морков, целина и чесън. Добавяме месото и след като се запържи слагаме доматеното пюре, разредено с малко вода и доматите, които предварително леко намачкваме.Добавяме подправките. Прибавяме около 1 чаша топла вода или бульон и варим около 40 мин на тих огън, при често разбъркване. Трябва да получим гъст, но много сочен сос.
Измиваме много добре с четка картофите и ги увиваме с алуминиево фолио. Поствяме ги в тавичка и печем на 200 С във фурната, според големината,около 40 мин докато омекнат. Изваждаме ги и много внимателно махаме фолиото. С нож отрязваме капаче и издълбаваме картофите с лъжица. Напълваме ги със сос и поръсваме отгоре с настърган кашкавал.
 
Запичаме във фурната за около 15 мин, докато кашкавала  се запече.

събота, 19 март 2016 г.

Кесадия с кайма




Мексиканската кухня е една от най-популярните по целия свят, защото има прости и естествени вкусове, комбинирани по един много свеж начин. Богатото разнообразие от рецепти от различните райони дават възможност всеки да намери своя вкус, особенно що се отнася за така наречената улична храна. Кесадията е едно от тези лесни за приготвяне ястия, които дават много възможности за комбинации.

Необходимите продукти:

4 тортили
настърган кашкавал, по възможност чедар
500 гр кайма
1 лук
3 скилидки чесън
1/2 червена чушка
2 с.л. доматено пюре
1 ч.л. кимион
1 с.л. пушен червен пипер
1 ч.л. лют червен пипер
1/2 ч.л. риган
сол и черен пипер
6-7 стръка кориандър
3-4 с.л. зехтин

Начин на приготвяне:

Нарязваме на ситно лука и чесъна, чушката на кубчета. В зехтина запържваме първо лука, след това каймата, малко по късно прибавяме чесъна за да не прегори. Когато каймата е почти готова добавяме подправките и доматеното пюре. Разбъркваме добре и наливаме малко пилешки булюн. Оставяме на котлона до готовност, когато е останало на мазнина и няма никаква течност.Прибавяме нарязаната на малки кубчета червена чушка и кориандъра.

На половината от всяка тортиля слагаме първо малко кашкавал, след това 1/4 от каймата и отново кашкавал. Прегъваме на две и запичаме от двете страни на нагорещен на среден огън тиган, докато кашкавала се разтопи и залепи тортилите.

Разрязваме на две готовите касадии и сервираме със салата и салца.


Хляб със спелта и семена



Необходимите продукти:

350 гр. брашно от спелта
150 гр. бяло брашно
50 гр. микс от семена (ленено, маково, слънчогледово)
15 гр сух квас
7 гр. суха мая
1 ч.л. сол
400 мл. хладка вода

Начин на приготвяне:

В купа смесваме всички сухи съставки. Прибавяме водата и омесваме меко тесто. Слагаме покрито с кърпа на топло място за около 2 часа за да втаса, докато удвои размера си. Загряваме фурната с купичка вода на дъното на максимална мощност. Премесваме тестото и оформяме в желаната форма. Слагаме го в тавичка и с остър нож правим разрези по повърхноста. Слагаме го във фурната и печем 10-15 мин и след това намаляваме на 180 С и печем още 40 - 50 мин.
Изваждаме и оставяме върху решетка да се охлади.


петък, 18 март 2016 г.

Салата от кафяв и див ориз по Марта Стюард



Първо преди да започнете, няколко уточнения: сложете бутилка бяло вино да се изстудява, ако нямате див ориз може да комбинирате всякакви видове ориз и количествата на зеленчуците са по вкус, ако не харесвате вкуса на пресния кориандър или нямате, може да го замените с магданоз или с магданоз и копър. Направете я както ви харесва, аз ви давам оригиналната рецепта, коята е много вкусна и също така полезна.

Необходимите продукти:

200 гр. кафяв ориз
100 гр див ориз
1/2 жълта чушка
1/2 червена чушка
1/2 краставица без семките
1 домат, само месестата част
1 стрък целина
1 люта чушка, на вкус със семена или без семена
1/2 връзка кориандър

За дресинга:
 2-3 с.л зехтин
3 с.л. балсамов оцет
1/2 ч.л. дижонска горчица
сол и черен пипер


Начин на приготвяне:

Сваряваме видовете ориз според указанията на опаковките, дивия ориз в 1л. подсолена вода на тих огън около 45 мин, кафявия в 2 л. около 30 мин. Изплакваме със студена вода и разстиламе в тава да изсъхне и да не се слепва. Нарязваме зеленчуците на еднакви кубчета и ги смесваме ориза. Разбъркваме съставките за дресинга в купичка и заливаме салатата.

Ей сега вадите бутилката бяло вино от хладилника.

понеделник, 14 март 2016 г.

Фалафел със сос тахини



Емблематично и страшно вкусно ястие от близко-източната кухня.


Необходимите продукти:


250 г- сух нахут 
1/2 глава- лук
3 скилидки- чесън 
5-6 стръка- магданоз 
5-6 стръка- кориандър 
-сол и черен пипер на вкус
1/2 лъжичка- канела на прах
1/2 лъжичка- смлян кимион 
1/2 лъжичка- червен пипер  
1 ч. л.- бакпулвер
2 с.л.- брашно от нахут
олио за пържене


Начин на приготвяне:

Накисваме нахута в студена вода от предната вечер.
Отцеждаме нахута добре и го смиламе в блендер. Лука, чесъна, магданоза и кориандъра смиламе фино в блендер и прибавяме към смления нахут. Ако не намерите пресен кориандър, може да се замени с 1/2 ч.л. сух. Добавяме към сместа подправките и брашното и объркваме добре. Брашното от нахут също може да се замени с бяло брашно. С влажни ръце оформяме кюфтенца с големината на орех.
Загряваме мазнината на среден до силен огън, 5 степен на котлона от 6, и пържим фалафелите до покафеняваме. Опитваме първия фалафел и ако в средата е суров, намаляме силата на котлона.

Соса "Тахини" приготвяме като в купичка сложим 3-4 лъжици сусамов тахан, една накълцана на ситно скилидка чесън, сока на 1/2 лимон и като прибавяме вода бъркаме до получаването на желаната консистенция на сос. Отначало сусама ще се стричи , но след това постепенно ще придобие желаната форма.
Сервираме със свежа салата и арабски питки.